Suzuki Ignis 1.3 GS

Tekintettel arra, hogy rontották a törési arányait a kis kékségnek, elérkezettnek láttuk az időt, hogy bővüljön a géppark egy családi, hétköznapi autóval, így elmentünk megnézni egy Subaru Impreza 2.5 RS-t, aminek a vásárlásából sajnos nem lett semmi, ugyanis nem mertem belevágni az élmény ellenére, féltem az alkatrész, illetve az összekerék hajtás meghibásodásától. Na mindegy, az elúszott, már nem fáj a szívem érte, bár álmaim autója (volt) egy ilyen csíklámpás szép Impreza. Talán majd legközelebb...
 Így tovább keresgéltünk de hamar rá kellett jönnöm, hogy csak amiatt nem fogunk 1.000.000.-2.000.000-val többet fizetni egy hasonló felszereltségű autóért, mert nem Suzuki embléma van az elején. Így elkezdtünk Suzukira vadászni az interneten Attilával, s hamar meg is találtuk, amit kerestünk, egy Ignist. Ha már le kellett mondjak az álmomról, akkor olyan autót kell nézzünk, amibe a gerinc betegségem miatt könnyű a ki és be szállás. Így lett Ignisünk, egy 1,3-as, klímás, koptatós, jóformán a felszereltségét tekintve fullos Suzuki Ignisünk megfizethető áron.
 Egyenlőre maximálisan elégedett vagyok vele, abszolút nincs egy rossz szavam sem rá, sőt, kellemesen csalódtam a Suzuki érzésben. Vásárlás óta közel 10.000.-km-t csavartunk bele probléma nélkül 4-5 hónap alatt.
JDJ - 807

Legfrissebb bejegyzések az autóról

Hengerfej probléma(?)

Igazából  a mai napig nem tudom, nem értem, hogy mi lehetett a gond. De nálam is megjelent a mostanra egyre népszerűbb típushiba sajnos az autónál, mely szerint kinyomta a hűtóvizet a kiegyenlítő tartályba, azonban onnan már nem szívta vissza később a hűtőbe.
Túl voltam több termosztát cserén, több hűtősapka cserén, több hűtőrendszer megbontáson és átmosáson (érdekes módon sosem került elő belőle iszapos, trutyis cucc) míg végül megszületett a döntés, hogy bontsuk meg a motort mert sajnos elfogytak az ötletek.
Nem voltam túlzottan boldog ettől a döntéstől, de attól sem, hogy teljesen randomszerűen tolta ki magából a vizet.
Eleinte volt, hogy 2 hetente kellett utántölteni, majd volt, hogy naponta. De volt, hogy 8km alatt, s volt hogy 60km után. :(
A sors iróniája, hogy nem sokkal az enyém előtt, az édesanyámék  Wagon R+ -ban is megjelent ez a probléma, azonban nekik kb fele annyi a futott km mint az enyémben. Tehát mostanra úgy gondolom, hogy nem használat és nem futásteljesítmény föggvénye a  dolog, hanem korral járhat sokkal inkább, mert kb egyidőben kezdtek jelentkezni a vízforralós gondok az M13A-s motoroknál. :(
Sokat törtem a fejem, hogy veszek bontott motort, esetleg hengerfejet, hogy ne álljon hetekig az autó, ha gépműhelybe kerülnek a dolgok, azonban végül nem erőltettem,  már csak amiatt sem, mert a bontott hengerfejek nagyságrendileg 80-150.000 Ft között mennek, a motorok pedig 100-250.000 között állapottól függően, azonban csak elvétve találtam olyat ami még autóben lett volna és kipróbálható lett volna...   messziről jött ember meg ugye azt mond amit akar ;)
Végül Gyula barátom felajánlotta, hogy segítségemre lesz a dologban, s inkább ne álljak neki a ház előtt a műtétnek, mert nem biztos, hogy a 20 éves csavarok kiakarnak majd jönni a hengerfejből, a kipufogó csonkból, vagy akárhonnan is.
Meggyőző érvei voltak, maradjunk annyiban, így egyeztettünk az időpontokról, a Komáék meg szerencsére kitudtak segíteni a beavatkozás idejére egy jó kis Opel Corsa-val, amit ezúton is nagyon szépen köszönök mégegyszer!
A tervezett beavatkozás nagyságrendileg max 2 hétről szólt, valamint arról, hogy cserélünk mindent hogy ne érjen meglepetés és ne kelljen majd ójra és újra megbontani a motort. Nyílván ez nem túl gazdaságos hozzáállás, azonban elég ésszerű, így nem tiltakoztam túlzottan a dolog ellen.
A sors fintora persze, hogy a 2 hétből nagyságrendileg 6 hét lett. Hogy ezidő alatt rájöttünk, hogy hova nem érdemes vinni a hengerfejet javításra, mert csak ígérgetni tudnak ROBCO-nál, de sajnos határidőre dolgozni nem...   2 hétig gyakorlatilag csak ültek a leadott hengerfejen, de érdemi munkát nem végeztek. Azt hittem csak nekem nem jók a tapasztalataim velük, mert legutóbb a Fiat hengerfejjel pont ugyanígy jártam, hogy 2,5 hétután mikor bementem a cuccomért, hogy adják vissza és elviszem máshova, akkor némi keresgélés után pont ugyanonnan került elő ahova lerakták 2,5 héttel ezelőtt, majd kb 15 perc alatt megsíkolták amíg ott voltam....  Szóval azt hittem, csak nekem nincs szerencsém velük, s mivel kishal vagyok, ezért bánnak így velem, ahogyan. Ez mostanra kiderült, hogy sajnos nem így van, folyamatosan elcsúsznak a munkával, s nagyon ritkán teljesítenek határidőn belül. 
Erre szoktam azt mondani, hogy valamit ha csinálsz, azt csináld jól, mint szarul....   
De sajnos a monopol helyzet itt Miskolcon nekik kedvez, mert senki nem akar hengerfejet postázgatni, meg szállítgatni, holott lehet hogy célszerűbb, mint eheteket várni feleslegesen...
A lényeg, hogy hosszú hetek elteltével került vissza a hengerfej a motorblokkra, s gyakorlatilag kb egy minimális vetemedés volt csak benne, amit nem is igazán értettem. Persze örültem neki, csak nem értettem, hogy akkor hol és hogyan távozik a víz a rendszerből. Ráadásul olyan (számomra) érdekes módon, hogy hiába autóztam vele 20km-t, hiába nyitott a termosz, s hiába kapcsolt be ezidő alatt többször is a hűtőventillátor, ha megálltam s alá bújtam, akkor sajnos az alsó vízcső hideg volt és könnyen összenyomható. Tehát valahogy az alsó részben rekedt meg a levegő és szorította ki onnan a vizet.
A lényeg, hogy 6 hét után kezdett el összeállni a motor, ami szerencsére úgy néz ki, hogy kimerült egy hengerfej tömítés problémában valójában, ugyanis szerencsére sem a szelepnél nem voltak gondok (nem engedték a nyomást a próba alatt), nem volt gátrepedéses. Gyakorlatilag szerencsére nem volt semmi gond a hengerfejjel, így csak egy kis érinitőt vettek rajta és megtakarították. 
Kapott új tömítéseket, új gyertyákat, új vízpumpát, új szíjjakat, sőt a célegyenesben kapott egy új hűtőt is, mert az indításnál kideült, hogy gyöngyözik itt-ott...   A lényeg hogy összeállt a technika, s mennek a teszt kilóméterek bele, egyelőre szerencsére jól veszi az akadályt,s nincs vele gond.
Tény hogy az összerakás óta kicsit magasabb az alapjárat, de ez valószínűleg a túlzott tisztításnak tudható be, mert mindenhonnan el lett távolítva mindennemű lerakódás, ami azért keletkezik a megtett 320.000 km alatt, ami eddig belekerült. De bízom benne, hogy minden rendben lesz, hiszen eladni, vagy megszabadulni nem szeretnék tőle, mert még mindig az egyik legjobb és legmegbízhatóbb autómnak tartom.
Az biztos, hogy hamarosan olajcsere lesz, mert ami most benne van, nem szeretném 8-10.000km-ig futtatni az összerakás után, valamit hogy a pillangószelep szögelfordulását érzékeló potméterre rá kell majd nézni, mert néha sajnos arra bejelez mint probléma. Az is lehet hogy csak minimális konkakt gond van vele, igyekszem majd kideríteni.
Marczin Róbert @ . 1 fotó . Szólj hozzá!

Kerékcsapágy csere

 A napokban egyéb okokból kifolyólag visszakerült hozzám az Ignis.
Régóta nem én hajtom már, hanem a feleségem.
Így elég hamar feltünt, hogy kissé zajos az autó menet közben, erős, morgó hangot ad sebességi fokozat és motorfordulatszámtól függetlenül, így 90%-ig biztosra vettem, hogy a kerékcsapágy adja a hangot. Fel is hívtam, meg is rendeltem a VDF-nél a csapágyat, valamint egy termosztátot és egy hűtősapkát, ugyanis valami megmagyarázhatatlan okból kifolyólag a napokban randomszerűen kinyomja a hűtővizet az autó :o  És gyakorlatilag nem függ semmitől sem. Sem használattól, sem sebességtől, sem terheléstől, sem külső hőmérséklettől, így egy kissé tanácstalanul állok a jelenség, a probléma előtt. De sajnos vagyunk így ezzel egy páran, olvastam, hogy mások is küzdenek ilyen problémával, van olyan aki már 2 éve (annak ellenére, hogy volt aki bemondta, hogy minden bizonnyal hengerfejes a kocsi...   a hengerfejes kocsi nyílván elmegy még 2 évet..  ) na mindegy, egyelőre tapogatózás van, jobbat nem tudok. Üzemi hőfokon minden cső egyformán meleg, ebből arra következtetek, hogy a termosztát egyébként rendben van, ahogyan a vízpumpa is, sőt a hűtőradiátor is, mert hogy megfordul benne a víz rendesen. A kiegyenlítőtartályba kinyomott víz pedig tiszta, tehát nincs lerakódásokkal vegyítve, ami esetleg arra engedne következtetni, hogy valahonnan mossa a szutykot kifele, mondjuk egy eltömődött, lerakódásokkal teli radiátorból...  ráadásul van hogy 10km-t megy forrás nélkül, van hogy 50km-t.
 Na de kanyarodjunk vissza a kerékcsapágyhoz egyelőre, hiszen régen szívatott már meg ennyire  egy csapágycsere. Röviden összefoglalva gyakorlatilag nem szopódtunk be mindennel, igazából csak azzal amihez hozzá kellett nyúlni.... minden össze volt gyógyulva gyakorlatilag mindennel. A lengéscsillapító alsó bekötési pontjai, a kormányösszekötő gömbfej, a tengelycsonk anya, az alsótámasztó gömbfej rögzító csavarja. Szószerint mindennel szívtunk. De annak nagyon örülök, hogy végül nem az otthoni és egyedüli szerelés mellett döntöttem, hanem hogy Lajos bácsival közösen majd megoldjuk a telken, ahol szoktuk. Mindig úgy vagyok, hogy nem akarom terhelni a hülyeségeimmel, s mindig úgy alakul, hogy nem tudom kihagyni, hanyagolni a szerelésből és nagyon sokat és sokszor kihúzott már a sz.rból, amit ezúton is nagyon köszönök!!!  Nos, most sem volt ez másként, jól jöttek a szerszámai, az eszközei, és az ötletei, valamint a két keze is.
 A hozzávetőlegesen 40 perces szerelésből simán csináltunk egy 3 órás szervízt, ezáltal már a vizes problémát nem akartam a mai napon erőltetni sem a fáradtság, sem az idegállapotom miatt :D , mert olyan nincs, hogy egyik csavar sem akart például meglazulni, vagy szétjönni, mindegyikkel hosszasan birkózni kellet. Sőt az egyik erősített(!!!) szárú keresztkulcsom is beadta a kulcsot, miközben a tengelycsonk anyát próbáltuk volna lelazítani. Egyszerűen leszakadt a feje a pics.ba. :o
A csavarokkal való sz.pás után persze volt még játék a csapágy eltávolításával is, de koránt sem annyi, mint amennyire számítottunk, pedig az is szeret belegyógyulni a kerékagy házába...
 Mindegy, mert végülis sikerült kicserélni a csapágyat, s már a kerékagy összeállítása után hamar kiderült, hogy ez adta a hangot, hiszen az újnak semmilyen rendellenes, vagy surlódó hangja nem volt. Tehát végülis megérte az a kis szívás és szentségelés, mert a szerelés ezen része eredményesen zárult, csak ugye nem így terveztük, hogy ennyi időt fog igénybe venni.
 Sőt a hazaút alkalmával is erősen szembetűnő volt, hogy nincs már az a morgó hang, ismét kellemes és beszélgetős autó lett belőle, aminek nagyon örülök, hiszen idén 19 éves és még mindig nagyon szeretem, jó vele közlekedni, pedig "csak egy Suzuki". Legalábbis mások így tekintenek rá...
 Minden esetre a vizes történettel kapcsolatosan erősen tanácstalan vagyok, hogy mi okozhatja, és jó lenne fényt deríteni rá. Minden esetre nem füstöl, nincs víz az olajban, és  nincs olaj a vízben. Hirtelen ezek jutottak eszembe az esetleges hengerfejesség kapcsán. A termosztát egyébként hozzávetőlegesen szerintem talán 3 éves lehet benne, de azt is kizárnám, hiszen ha besz.rik, akkor az besz.rik, olyan nincs, hogy ma jó, holnap meg már nem, de holnapután ismét jó...
 Minden esetre most annyit tettem, hogy a hűtősapkát lecseréltem, hátha az abban lévő szelep tapadt le esetleg, s amiatt nem szívja vissza a kiegyenlítőtartályból a hűtőfolyadékot időszakosan, hanem csak kifele nyomja...
 Valamint a fényszórók ismét megértek egy polírozásra lassan, így ezekre majd sort akarok keríteni, mert kezdenek beopálosodni. 
Marczin Róbert @ . 4 fotó . Szólj hozzá!

Fék(telenül)

 Amikor ehhez a részhez kell nyúlni a Suzukin, valahogy elkap a hideg rázás...
Sok minden jót sikerült kitalálniuk az évek során ugyan, de a hátsó dobfék rendszerük valahogy nem tartozik ezek közé.
Gyakorlatilag a Polskié ezerszer szerelhetőbb, s mégis legalább ugyanilyen hatékony.

 Jó ideje nem én használom az Ignist, hanem a feleségem. Ezáltal ha ritkán a kezem alá kerül (az autó...) akkor hamarabb feltűnik nyílván, ha valami változást, kopást, lógást érzek esetleg. Így volt ez legutóbb is, mikor is feltünt, hogy menet közben mint ha lassulna az autó, s nem gurulna olyan könnyedén, mint régebben. Illetve volt egy minimális surlódó hangja is főleg kanyarokban. Elég hamar nyílvánvalóvá vált, hogy bajok vannak a fékkel, így a hétvégén rá is néztem okával a dolgokra.
Nem voltam túl boldog, hogy a hátsó fékek szorulnak, hiszen macera ezt szétborítani. De az elsők sem voltak az igaziak sajnos, a belső oldali betétek nem nagyon akartak a helyükre térni nyugalmi állapotba. :(
Hátul kiderült, hogy a kézifék bowdenek okozzák a baj túlnyomó részét, mivel feszítve maradnak, szorulnak a páncéljukban annak ellenére, hogy teflonosak... Szétborítottam, hogy lássam mire számíthatok, s hamar eldöntöttem, hogy új pofák, új bowdenek, új csonk csavarok kellenek hátra, előre pedig minimum új betétek hogy kéznél legyenek ha szükség van rájuk.

 Gyűlöletes dolog a Suzuki fékdobjának szerelhetősége, nem tudom említettem-e már...

 Mivel a csapágyazás, valamint az agy is a fékdobban van, ezért tengelycsonk anyás rögzítése van. Ez az első cumi, mert egy leszedés, kb egy csavaranya...
 A második, hogy a fékpofák a "levegőben" vannak, önmagukat tartják önmaguk feszítésével az alaplapon egy buzi Omega rúgóval, a kettő között van egy utánállító csavar (ami szerintem szintén a legnagyobb szopatás a világon, és megkockáztatom hogy nem működik ésszerűen...)
Kvázi elég zsúfolt a rendszer ahhoz, hogy pillanatok alatt szét tudja szedni az ember és összerakni. Ha a pofák kicsit is kint maradnak, vagy válla van a fékdobnak, szinte esélytelen leszedni a helyéről. Nincs mihez feszíteni - mert nem férsz hozzá, lazítani nincs mit - mert minden a fékdob alatt található amit nem tudsz leszedni, a pofákat nem tudod visszanyomni eredeti helyzetükbe - mert az utánállító csak ráállítani tud a pofákra ha működik is, a fékdobnál nincs az mint a Polskinál hogy belehajtok egy M8-as csavart és lehajtatom az agyról a dobot - mert zsúfolt az alaplap és mindenhol beleér valamibe az extre hosszú kerékcsavar is amivel esetleg boldogulni tudnál... 
Tény hogy egyszer sem maradt még fent, de volt hogy csapágyat is cserélnem kellett, mert széttört mire leszedtem... na ilyet most nem akartam.
 A lényeg hogy végül lejött. ;)
A szívás csak ezután jött, hogy az utángyártott COFFLE bowden (ami teflonos persze), nem csak a páncélban szorul, hanem az alumínium vége is belevan oxidálódva az acél perselyes vezetőfuratba alaplapon.... nyílván könnyen hozzáférhető és baromi jól szerelhető ez a része is...   Flex a barátunk, hogy legalább a bowden ne legyen útban ;)     Majd a perselyt kiütni az alaplapból ami persze peremezett, és végül a perselyből kifúrni satuban a belerohadt bowdenház végét, majd ha mindez megvan, akkor mehet összefele az egész.    - az eddig eltlet idő kb 2 óra, és ez még csak a bal hátsó szétszerelése volt, mondanom sem kell, hogy nem így terveztem, hanem kb ennyit szántam volna az egészre... -

 Utálatos a Suzuki hátsó fékét szerelni...
Szétfele is, de összefele is...
Nem tudom, mondtam-e már...

 Szerintem minimum nőgyógyásznak kell lenni ahhoz, vagy Csernobilban született 3 kézzel rendelkezőnek, hogy a fék ismét a helyére kerüljön pár pillanat alatt, s közben ne repkedjenek a cifra szavak... 
A bowdent beakasztani a kézifékkarba, a pofákat felrakni az alaplapra amin nincsenek pozicionáló és rögzítő rúgók, de a két pofa közé legyen berakva az utánállító, miközben a feszítő rúgót is felteszi az ember...  Nem érzem magam ügyetlennek, de ez állandóan megszívat, s elrepül egy-egy kulcs is ilyenkor...

 De a lényeg, hogy a hátsóféket sikerült rendbe tenni - annyi, hogy az elsőt is szerettem volna ezen a napon, de erre esélyem sem volt idő hiányában... :D  

Marczin Róbert @ . Szólj hozzá!

Lökhárító... törés... javítás...

 Az egész úgy kezdődött, hogy a feleségem elment bevásárolni a Lidl-be, és szokás szerint leparkolt az autóval a családi parkolóban (bár így utólag belegondolva, lehet hogy legközelebb inkább beállunk vele bentre, az üzletbe...). Szóval amiatt használjuk a családi parkolókat, mivel azok kellő szélességgel bírnak, kényelmesen tud az ember parkolni, pakolni, nem basszák rá az ajtót a kocsidra amíg bent vagy, stb.
Na ez a sztereotípiám kb most dőlt meg...
Ugyanis mire a feleségem kijött a bevásárlásból, valami jó képességű lezúzta az autó bal elejét, de úgy rendesen. :(
Hívott rögtön, hogy most mit csináljon, hívjon-e rendőrt, stb. Abban maradtunk, hogy hívjon, még akkor is, ha nem sok esélyét látom annak, hogy bármi is történjen az ügyben, mert vélhetőleg szokás szerint majd lezárják az ügyet 30-60 nap múlva, ismeretlen tettessel...
Rendőr kiment, felvette az adatokat, készített pár fotót, bement az üzletbe, valamint az üzlet parkolójában található Nemzeti Dohányboltba is, kikérni a kamerafelvételeket.
 Mikor megkaptam a képeket az autóról, már tudtam, hogy nem 2Ft-os javítás lesz, s hogy nyílván első körben majd magunknak kell beletolni egy kisebb összeget, vagy járhatunk hónapokig olyan törött lökhárítóval, ami kb 8cm-t kilóg az autó oldalsíkjából. De ezt annyira nem akartam.
 Úgyhogy hirtelen felindulásból elkezdtem keresgélni az interneten, hogy mégis kb mire lehet számítani a javítás terén anyagilag. Eléghamar szembesültem azzal a ténnyel, hogy felesleges arról álmodnom, hogy esetleg találok színazonos bontott lökhárító, mert kb sehol sincs. Szépen fokozatosan adtam lefelé az ezzel kapcsolatosan támasztott ígényeimet, első körben elengedtem, hogy legyen rajta gyári koptató és szélesítés, és beérem a ködlámpákkal. Utána elengedtem ezt is, hogy beérem már ködlámpa nélkülivel is. Utána már elengedtem ezt is, hogy beérem sima egyszerű alap kivitellel, amiben nincs ködlámpa furat sem. Végül elengedtem a színazonosságot mint olyat, meg gyakorlatilag már mindent elengedtem ezzel kapcsolatosan...  Így sikerült talánom egy citromsárgát az ország másik felében természetesen és ráadásul 3 helyen repedt is volt, mindezt potom 80.000.-ért... meg ugye erre jött volna egy kb 10-12.000.-es postaköltség...   meg ugye színre is kellene durrantani, mikor is egy elemet alaphangon 25-40.000.-ért fújnak...   meg ugye kapott a ködlámpa is rendesen, ahogyan a fényszóró is...
Felhívtam hát a cimborámat, aki ilyen esetekben foglalkozik a lökhárítók javításával, de nem volt szerencsém vele sem, ugyanis építkezésben van gőzerővel és nem tud most semmi ilyet bevállalni sajnos.
 Ekkor kezdtem el keresgélni az interneten, hogy létezhet-e házgyári megoldás a törött lökhárító javítására esetleg.
Relatíve hamar találtam is ezzel kapcsolatosan forgalmazókat, linkeket, de még videókat is. Egyedül az bosszantott, hogy a legolcsóbb kivitelű eszköz is nagyságrendileg 18.000.- +postaköltség -től indult, és minimum 10 napos postázást ígértek (kb a szokásos Kínából érkezős időintervallum) Persze komolyabb gépeket 300.000.-ért simán tudnék vásárolni akár szeméyesen is, de mivel nem ebből élek alapvetően, így ezt a vonalat nem akartam erőltetni érthető okok miatt.
 Végül hirtelen felindulásból úgy alakítottam a dolgokat, hogy kimentünk csütörtökön az Ónodi Vásárba, ahova egyébként is szeretünk kiszaladni, ráadásul most a kislányunk is velünk tudott tartani, hiszen még Téli szünet van az iskolában, így minden szempontból jó ötletnek tűnt a vásár meglátogatása. Titkon reménykedtem benne, hogy esetleg találok majd ilyen olcsó kategóriás gépet esetleg a hátsó sorok valamelyikén, mert ugye ott vannak mindig ezek a "számunkra kincsek".
Már már kezdtem feladni itt is, a harcot, miután lassan bejártuk az egész vásárteret, a szél is fújt, ezáltal egyáltalán nem volt barátságos idő, e kedvünk is kezdett alább hagyni, mikor is a lányok elmentek megnézni az állatokat. Én még leszaladtam a legutolsó sorokra tenni egy próbát, ahol is sikerült belebotlanom egy Román hölgybe, aki épp árult egyetlen egy darab ilyet gépet.
Felcsillant a remény egyből a szememben, de igyekeztem leplezni és kissé bátortalanul kérdeztem rá az eszköz árára. Majd jött is a válasz, mely szerint 10.000.-ért árulja...  Harsányan felnevettem, majd (ismertek már páran...) gondoltam bepróbálkozok, mert hát mit is veszíthetek, és közöltem vele, hogy ennyiért drága s ettől olcsóbban házhoz is szállítják... Végül kb 10 mp alatt megegyeztünk egy észvesztő 7.500.- Ft-os árban, hónom alá csaptam és indultam a lányokért a piac másik végébe, majd megbeszéltük hogy betolunk 1-1 lángost, hiszen mégis csak vásárban vagyunk. ;)
 Pénteken jött el az ideje, hogy neki ugorjak az elképzelt projektnek. Nem mondom, hogy nem tartottam a dologtól, hiszen nem csináltam még ilyet sem eddig, de valójában túl sok veszteni valóm nem volt ezzel kapcsolatosan...
Úgy hogy Lajos bácsi segítségét kihasználva lebontottam az orrát az autónak kint a kertben. Hamar szembe tűnt, hogy bajos a fényszóró sajnos, mert erősen fülhiányos :( , valamint a ködlámpa is szabadon lóg gyakorlatilag a lökhárító belső oldalán :(
És sorra derültek ki a finomságok... hogy az illesztő fülek sok helyen leszakadtak... hogy még a karosszéria egyes elemeit is sikerült elcsavarnia kis mértékben, kvázi nem csak "picit meglökte" esemény volt ez, hanem masszív beletolatás szerintem...   Mindegy, hiszen a lényegen nem változtat már, a kialakult helyzet adott volt, ezt kellett megoldani, ez volt most a feladat.
 Első körben a fényszórót kezdtem összeilleszteni a letört füleivel, mikor egy-egy fül nagyjából összeállt, akkor kezdtem meg a forrasztást. Itt azért volt egy kis izgalom bennem is természetesen, hogy vajon megtartja-e majd a törött részeket, egyáltalán úgy működik-e ahogyan a videón láttam, stb.
 Legnagyobb meglepetésünkre a műanyag forrasztó hibátlanul tette a dolgát. Gombnyomásra (mint egy pillanat forrasztó ;) felmelegedett, felizzott a hegyében elhelyezett kapocs, majd ezt a műanyagra nyomva beleoladt a kívánt részbe, s ha elengetem a gombot akkor kihűlt és benne maradt a javítani kívánt részben. Ezek után a pisztolyt csak le kell húzni a kapocsról, mivel azok nincsenek rögzítve a beavatkozás során. Majd a kiálló fém részeket síkban levágni, lecsiszolni, s a beavatkozás ezen része igazából készen is van. ;)
Számomra is meglepő módon, a forrasztott részek szemmel láthatóan jól tartottak, bevallom sokkal rosszabbra számítottam ennek kapcsán, de nagyon kellemes csalódás ért. 
Közben azt is sikerült megtapasztalnom, hogy a különböző kialakítású kapcsokkal különböző repedéseket, töréseket lehet megjavítani, melyek nem feltétlenül egy síkban vannak, hanem azok szöget is zárhatnak be egymással. :) Sőt, arra is rájöttem, ha valamelyik sérülést nem tudom megjavítani, mert esetleg nem megfelelő szögben vannak hajtva a kapcsok, akkor ezeken a kapcsokon kézzel simán tudok alakítani a beavatkozás előtt, majd úgy beleolvasztani a műanyagba.
Sőt arra is rájöttem, hogy a vörösre felizzott hegesztőkapocsnak teljesen más a fogása, tapintása....  na mindegy.. :D
 A lökhárító forrasztásnak ezt követően már sokkal bátrabban álltam neki. Azt is kitaláltam időközben, mivel kis mértékben el is tekeredett a sérülés következtében sajnos a lökhárító, hogy ha hőlégfúvóval megmelegítem kis mértékben a lökhárítót, akkor visszanyeri ez eredetihez sokkal inkább hasonlító formáját, s majd csak ezt követően kezdem el összekapcsolni a sérült részeket egymással. Baromi büszke voltam magamra, meg az újdonsült eszközre is természetesen. :)   
 Összességében úgy érzem, hogy teljes mértékben hasznos napot tudhatok magam mögött, hiszen kihoztam a dologból a legtöbbet ami kihozható volt. Elégedett vagyok a nagy mértékű és nagy értékű beruházásommal is, már akkor is, ha csak ezt az egy javítást sikerült eszközölnom vele. Elégedett vagyok az elvégzett munkával is annak ellenére, hogy először csináltam ilyet. Nyílván nem lett 100%-os a törést követően, de helyén van minden, visszakerültek a lámpák a helyükre, tart a lökhárító, kellően merev is lett ismét a lökhárító. Esztétikailag még nem makulátlan, de az idő s az időjárás most nem kedvezett annak, hogy az üvegszálas gittelésnek, majd csiszolásnak, majd szórógittelésnek, majd vizes csiszolásnak, majd műanyagalapozásnak, festésnek, lakkozásnak is nekiálljak. Ezt meghagyom tavaszra, amikor is már jobb idők vannak, mikor jobban köt az anyag, mikor nem 4-kor sötétedik már be.
 Tehát ha bárki is ilyesmi eszköz vásárlásán gondolkodik bármilyen okból kifolyólag is, akkor nyugodtan vásárolja meg, nem kell tartania tőle. Nyugodt szívvel tudom ajánlani saját tapasztalat alapján.
 Egyébként az egész procedúra, hozzávetőlegesen 5-6 órát vett ígénybe mindennel együtt, kényelmesen, nem kapkodva.

Marczin Róbert @ . 31 fotó . Szólj hozzá!

Tetőcsomagtartó, tetőbox

Egy ideje már éreztem, hogy talán érdemes lenne elgondolkodni egy tetőbox vásárlásán, mivel a csomagtartó mérete erősen korlátok közé van szorítva. Mostanra ez fixálódott is bennem, így elkezdtem keresgélni az interneten, melynek következtében azért sikerült érdekes dolgokra lelni...
A lényeg, hogy kb 1 héttel a keresés indítását követően, mostanra gyakorlatilag összeállt a szett, mely magában foglalja a tetőboxot (CAMTEK 320L) valamint a tetősíneket is (MENABO BRIO).
Mindkettő gyári, új állapotnak örvend, és mindkettő kulccsal zárható.
Vasárnap megvolt a teszt út is, mely során túl nagy eltérést nem tapasztaltam. Azt nem állítom, hogy teljesen hangtalan, de bevallom rosszabbra számítottam. Teljesen rendben van 120-130 km/h-ig különösebb zaj nélkül.
Szerintem teljesen jó választás volt, megérte, és mindenképpen előrébb vagyunk vele. ;)
Marczin Róbert @ . 1 fotó . Szólj hozzá!

Fékdobok cseréje

Közeledünk a 300.000 km-hez, így ennek köszönhetően, valamint a műszaki vizsga miatt és saját épségünk érdekében jobbnak láttam megválni a hátul még gyári fékdoboktól és cserélni azokat újra. Igazság szerint hamarabb is illett volna ezt már megtenni, de mivel elbírt még 2 felszabályozást, így igyekeztem kicsit mindig halogatni a cseréjüket. Ugyanis ezeknél a csapágyazás a dobban van elhelyezve, s az ilyen összetettebb fékdobok sosem az olcsóbb kategóriába tartoznak sajnos. :(  Most viszont már nem tűrt halasztást, így megrendeltem a fékdobokat, fékpofákat, kerékcsapágyakat, kerékcsonkanyákat, valamint előre a toronyszilenteket amiknek egy ideje már hangjuk volt.
A cserére pedig a Sila Front Cart kértem fel, ugyanis sem az időjárás sem a derékfájás nem kedvezett ezek otthoni körülmények közötti cseréjéhez. És nem is bántam meg.  ;)
Sipiékhez reggel levittem az autót, majd ezt követően 17 év után buszra szálltam és tömegközlekedtem munkába menet. Dél körül pedig már csörögtek, s kaptam extra szolgáltatást is, mert az autót kiszállították így nem kellett nap végén rohannom a műhelybe. 
Ezer köszönet a szervizért Sipi!
;)
Marczin Róbert @ . 1 fotó . Szólj hozzá!

Olajcsere

Egy újabb periódus ismét eltelt (sőt egy picit túl is szaladt), így amint tudtam beütemeztem az időszakos szervizt.
De ezúttal a váltóban is cserére került a hajrtómű olaj. Tekintettel arra, hogy ez némileg egyszerűbb, ha nem otthoni körülmények között kerít rá sort az ember, így egyeztettem Laci barátommal és péntekre beütemeztük a szervízében az olajcserét, mondván, hogy egyszerűbb lesz ha nem gravitáció által folyatjuk be az olajat a váltóba, hanem felküldjük nagy nyomással. De persze túl egyszerű lett volna, ha minden rendben zajlik, ugyanis az olajszint ellenőrző furat csavarja nem igazán akart kijönni a helyéről... így végül mégis csak a lassan becsorgatós módszer játszott a levegőztető nyíláson keresztül. Ami ezáltal nem 10 perces munka volt, hanem kb 1 órás.
Motorolaj Eneos Premium 10w-40 mellé kapott K2 Militec-es adalékot a motor, a váltó pedig Xado Stage1-t, ezek legutóbb is jól beváltak és csendesebbé tették.
Továbbá cserére ítéltem a termosztátot is az autóban, mivel még gyári volt benne. Ez szintén egy nagyon finom kis munka ezen a motoron, ugyanis a szívósort frankón le kell bontani róla ahhoz, hogy hozzáférj a termosztát házhoz. Ehhez pedig gyakorlatilag le kell bontani az injektor sort is, valamint a fojtószelepházat, a levegőszűrő házat, az összes érzékelőt és szenzort a felső részről. De ez csak elsőre tűnik rettenetes melónak, valójában 1 óra alatt megvan az egész (szét és összeszerelés is egyben a hűtőfolyadék feltöltéssel együtt).

Motorolaj: Eneos Premium 10w-40
Olajszűrő: Armafilt
Levegőszűrő: Japan Parts
Pollenszűrő: Japan Parts
Km-óra állása: 292409
Hajtómű olaj: 75w-90 Gulf
Marczin Róbert @ . 1 fotó . Szólj hozzá!

Akkumulátor és ajtóteleszkóp csere

Gyakorlatilag minden komolyabb előzmény nélkül, azt mondta az akkumulátor, hogy nyekk...  s nincs tovább.
Gondolkodtam, hogy kiszerelem, felviszem, feltöltöm, de lássuk be, hogy idén 4. éves és napihasználatban lévő autóról beszélünk, amivel nem 3 km-eket szaladunk. Kvázi, ha ez lemerült, akkor gyakorlatilag vége van, hiszen a töltése rendben van a kocsinak, így nem is nagyon van miről beszélni. Csere.
Mindezt csak amiatt jegyeztem fel ide, hogy nyoma legyen ennek is. Hiszen most is fiatalabbra datáltam az akksit, ám visszakeresve hamar kiderült, hogy 2 évet tévedtem ;)
A lényeg, hogy ma új akkumulátort kapott, mivel meg sem akarta mozdítani gyakorlatilag már az önindítót. Semmi extra, semmi varázslat, a legegyszerűbb 45Ah-ás Electric Power akkumulátor került bele, amit mi is forgalazunk, ár/érték arányban teljesen jó,garancia épp annyi, mint az Excide-ra, Varta-ra, stb, csak olcsóbb.
Valamint miután lassan 4 éve minden télen minimum 3-szor szétfejelem a csomagtérajtót (nem azért mert ennyire kemény vagyok, hanem mert az a sunyi ajtó, mindig olyankor enged vissza amikor elfordulok bepakolás közben, majd vissza.... ugyanis elvannak már fáradva az ajtónyitó teleszkópok)
Megvan már egy ideje a szándék, de mire rászántam magam a sok fejtörés után, mindig kitavaszodott, és mivel kitavaszodott s melegebb lett, elmúlt ez a probléma, s mivel jók olyankor a teleszkópok, akkor ugyan minek cserélném ki... :D
Nos, miután megjött a nagykerből, kb 2 perc alatt sikerült kicserélnem a parkolóban mindenféle szerszám nélkül. Azóta megváltás a csomagtérben pakolászni, a fejem sem fájdul meg és Milla sem tanul meg új cifra jelzőket közben tőlem :D

Marczin Róbert @ . Szólj hozzá!

Olajcsere

Egy újabb periódus ismét eltelt, így amint tudtam beütemeztem az időszakos szervizt.

Motorolaj: Eneos Premium 10w-40
Olajszűrő: Armafilt
Levegőszűrő: Japan Parts
Pollenszűrő: Japan Parts
Km-óra állása: 280393

A torony szilenteknek mintha kezdene hangjuk lenni sajnos kormánytekerésnél lehet hallani néha a gumi nyöszörgést.
Hamarosan erre rá kell majd néznem.Egy újabb periódus ismét eltelt, így amint tudtam beütemeztem az időszakos szervízt.
Marczin Róbert @ . 1 fotó . Szólj hozzá!

Fejtámla monitor

 Használjuk már egy jó ideje a fejegységet a kocsiban, s miután anno rájöttem, hogy pluszban még hátsó monitorokat is ki tud szolgálni, elsők között ruháztam be egy beépíthető monitorra a zavartalan mozizás érdekében. Azonban jó ideig "csak" kiegészítő tartóban volt használva, mivel nem volt szívem szétvágni a fejtámlát, amibe besüllyeszthető lenne.
 Idővel persze kerítettem egy bontott fejtámlát, arra alapozva, hogy ha még sem sikerülne jól a beavatkozás, akkor se egy szétvágott fejtámlát kelljen majd bámulnia a hátul utazónak. Azonban jó ideig ezt is sikerült jégre tenni, s nem haladni vele egyéb okok és persze a hétvégi fáradtság miatt.  Idővel azonban végre sikerült eljutnom oda, hogy hirtelen felindulásból megpróbálkozzam ezzel is, és beépítsem végre a helyére. Ezáltal megpróbálni elkerülni azt, hogy minden egyes ki és beszállásnál kisebb sérüléseken menjen keresztül a monitor és a tartószerkezete, ami egyébként a fejtámla tartóvasaira rögzíthető.
 Utólag visszagondolva, nem nagyon volt mitől tartani, hiszen a penge szépen szaladt a szövetanyagban, valamint a fejtámla szivacsban is, miután felrajzoltam rá a kialakítandó hely méretét, amibe majd a monitor tartó fiókja rögzül, s majd ebbe a monitor beleül.
Az egész beavatkozás szerintem nem vett 30 percnél többet ígénybe, sokkal inkább ment el az idő a tököléssel, mire az első vágást megejtettem a szöveten.
 Mindenképp jobb lett mint volt, hiszen most már nem lóg ki a fejtámla síkjából. :)
Marczin Róbert @ . 18 fotó . Szólj hozzá!